Tryb SkypeMe! Filologia (wseh.filologia)
Tryb SkypeMe! Zarządzanie (wseh.zarzadzanie)
Tryb SkypeMe! Kwestura (wseh.kwestura)
Tryb SkypeMe! Asystent Rektora WSEH (wseh.rektorat)
Tryb SkypeMe! Studium Języków Obcych (wseh.sjo)
Tryb SkypeMe! Kasjer WSEH (wseh.kasa)
Tryb SkypeMe! Kadry Uczelni (wseh.kadry)
Tryb SkypeMe! Biblioteka uczelniana (wseh.biblioteka)
Tryb SkypeMe! Informatyk (wseh.informatyk)
Tryb SkypeMe! Promocja (wseh.promocja)

Witamy w Bielsku-Białej

Drukuj

 

Bielsko-Biała jest wyjątkowym, przepięknie usytuowanym miastem, otoczonym górami i leżącym na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych. Bielsko-Biała jest nie tylko stolicą Podbeskidzia, ale również ważnym ośrodkiem turystyki. To miasto, gdzie urokliwe, XIX wieczne budynki secesyjne przeplatają się z zielenią skwerów i parków.

Kiedyś siedziba tkaczy i sukienników, bogatych fabrykantów, miasto, któremu bliżej do Wiednia niż do Warszawy. Nazywane często Śląskiem Manchesterem, ze względu na uznawane na całym świecie i produkowane tu sukno, Małym Wiedniem z powodu podobieństwa wielkomiejskiej zabudowy do architektury Austrii, Małym Berlinem, bo w fabrycznych gabinetach i podmiejskich willach mówiono tylko po niemiecku, wreszcie małym Turynem, ponieważ to właśnie tu włoski Fiat stworzył swoją filię – dzisiejszy Fiat Auto Poland.


Spacerując po mieście, po jego centrum, rynkowych placach i wąskich, starych uliczkach, nie można pominąć pomników przeszłości.Historia pozostawiła tutaj wspaniałe zabytki architektoniczne, urokliwe kościółki, zamki, grodzisko, liczne pomniki, wreszcie mnóstwo XVII-XIX- wiecznych zabytkowych, murowanych i drewnianych kamieniczek.


Bielsko-Biała znajduje się w krajowej czołówce miast najlepiej prosperujących. Przy tym nigdy nie zapomniano o rozwoju kulturalnym miasta. Drewniany Dom Tkacza kryje historie beskidzkich sukienników, XIV-wieczny Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego, sławą cieszą się galerie sztuki, a tłumy ściągają na koncerty Bielskiego Centrum Kultury. Sukcesami pochwalić się mogą również sceny teatralne: stuletni Teatr Polski oraz Teatr Lalek „Banialuka”, tu także ziała Studio Filmów Rysunkowych, w którym „urodzili się” Bolek i Lolek oraz Reksio.

Bliskość Beskidów to wielki atut miasta, oferuje możliwość obcowania z pięknem górskich krajobrazów oraz zachęca do uprawiania aktywnej turystyki letniej i zimowej.

Bogata oferta sportowo-rekreacyjna, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu – Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie, szkoła szybowcowa działająca na stoku Żaru, liczne szlaki turystyczne, przytulne schroniska, tory saneczkowe, sieć wyciągów narciarskich, kolejek i parków linowych sprawiają, że naprawdę nikt nie może narzekać na nudę.

 

Plan miasta do pobrania tutaj.

źródło: MCIT w Bielsku-Białej