Start - Aktualnosci - 108 osób przystąpiło do egzaminu z języka polskiego!

108 osób przystąpiło do egzaminu z języka polskiego!

print as PDF

18 paź 2020

W dniach 17-18 października br. po raz trzeci odbyły się Certyfikatowe Egzaminy z Języka Polskiego jako Obcego na terenie Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Według statystyk do egzaminu oficjalnie przystąpiło 108 osób, w tym w przewadze narodowości słowiańskiej, czyli Ukraina, Rosja, ale także bardziej egzotyczne, czyli Tunezja, Armenia, czy też inne kraje afrykańskie. Egzaminy pisemne dla poziomu B1 i B2 odbyły się na terenie kampusu WSEH, czyli w trzech budynkach uczelni. Egzaminy ustne odbyły się 18 październia br. w budynku "C" Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej z zachowaniem wszystkich środków ostrożności i obowiązującego dystansu społecznego.  - "Jako organizatorzy baliśmy się do ostatniej chwili, że rząd wprowadzi powiat bielski do strefy czerwonej i że egzamin się nie odbędzie. Pozostaliśmy jednak w strefie żółtej i przygotowaliśmy wszystkie nasze budynki pod względem sanitarnym do tego, aby egzamin mógł się odbyć. Ze względu na obowiązujące obostrzenia egzamin celowo zostal zorganizowany w trzech budynkach kampusu WSEH.  Największa  grupa składająca się z ponad 40 osób, przystąpiła do egzaminu na terenie dużej sali gimnastycznej. Pozostałe grupy (po 20 osób) rozlokowano w oddzielnych salach na terenie budynków "A" i "B" z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego"- poinformował Michał Śleziak, rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.  

"(...) Świadomość przygotowania do certyfikatowego egzaminu i świadomość odpowiedzialnego zdawania tego egzaminu z roku na rok jest wśród cudzoziemców coraz większa"- poinformowała Magdalena Knapik, Przewodnicząca Komisji Certyfikatowego Egzaminu dla Obcokrajowców w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
 

A jakie wrażenia po CERTYFIKATOWYCH EGZAMINACH wśród obcokrajowców?

- "Przyjechaliśmy do Bielska-Białej na egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego z Jarocina. W naszych rejonach egzaminy z powodu pandemii zostały odwołane. Pochodzimy z Ukrainy. Dziękujemy za umożliwienie przystąpienia do egzaminu i za cudowną atmosferę."

- "Pochodzę z Turcji, a mieszkam we Wrocławiu. Wrocław znalazł się w czerwonej strefie i los tak chciał, że na egzamin przyjechałem do Bielska-Białej. Cieszę się, że była taka możliwość. Widać, że ośrodek w Bielsku-Białej postarał się o nasze bezpieczeństwo. Egzaminy przebiegły w komfortowej dla zdających egzamin atmosferze".

- "Pochodzę z Wietnamu, a do egzaminu miałem przystąpić w Warszawie. Niestety egzaminy zostały odwołane, a na sześć ośrodków w stolicy, tylko dwa zdecydowały się na przeprowadzenie egzaminów. Jestem jeszcze przed egzaminem ustnym i trochę się stresuję jednak dodam, że to miasto i cały obiekt robią wrażenie".