Start - Aktualnosci - Historyczny moment dla WSEH w Bielsku-Białej!

Historyczny moment dla WSEH w Bielsku-Białej!

print as PDF

23 lis 2019

W Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbyły się po raz pierwszy państwowe certyfikatowe egzaminy z języka polskiego jako obcego! To niewątpliwie historyczny moment dla uczelni WSEH i miasta Bielska-Białej!

23 listopada br. w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej po raz pierwszy odbyły się państwowe certyfikatowe egzaminy z języka polskiego jako obcego. Do egzaminu pisemnego łącznie przystąpiło 55 obcokrajowców (z Ukrainy, Białorusi, Turcji, Mongolii, Izraela, Armenii, Federacji Rosyjskiej). Oficjalnie 10 osób przystąpiło do egzaminu na poziomie B2 i 45 osób na poziomie B1.  Egzaminy certyfikatowe potrwają dwa dni i składają się z części pisemnej i ustnej. Po egzaminie ze znajomości słuchania, czytania i gramatyki języka polskiego, w sobotę odbyła się część główna egzaminu pisemnego. Część ustna certyfikatowego egzaminu z języka polskiego odbędzie się 24 listopada br. (w niedzielę).

A jakie wrażenia po pierwszej części egzaminu? O to sami zapytaliśmy cudzoziemców, którzy przystąpili do egzaminu:

- Nazywam się Gereltuya Yondon i do Polski przyjechałam z Mongolii. Aktualnie mieszkam w Oświęcimiu.  W Polsce przebywam  już 20 lat. Zależy mi na obywatelstwie polskim dlatego postanowiłam przystąpić do egzaminu. Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą, jednak zajmuję się naturalną medycyną i w zawodzie pracuję już 30 lat. O możliwości przystąpienia do egzaminu certyfikatowego w Wyższej Szkole Ekonomiczno- Humanistycznej dowiedziałam się ze strony http://certyfikatpolski.pl/ .

- Nazywam się Hanna Lenard i pochodzę z Ukrainy. Egzamin może nie był tak trudny, ale bardzo stresujący. W Polsce już na stałe mieszkam prawie 10 lat. Posiadam kartę stałego pobytu, ale mąż jest Polakiem i nalega abym otrzymała obywatelstwo polskie. Mieszkamy w Zakopanem i w tej chwili pracuję na kierowniczym stanowisku w sterylizatorni Szpitala Powiatowego w Zakopanem. 

- Pochodzę z Białorusi i nazywam się Maryna Kutsen. Chciałabym w przyszłym roku odebrać obywatelstwo polskie. Dodatkowo zależało mi też na potwierdzeniu znajomości języka polskiego. W Polsce mieszkam całkiem od niedawna i w Bielsku-Białej pracuję w branży IT na stanowisku menadżera produktu. W pracy wykorzystuję zarówno język angielski jak i polski, którego przez cały czas intensywnie się uczę. Jeśli chodzi o informację na temat egzaminu z języka polskiego, to już w okresie wiosennym zauważyłam na stronie http://certyfikatpolski.pl/ wpis z informacją o Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. 

- Jeśli chodzi o część egzaminu polegającą na sprawdzeniu znajomości języka polskiego ze słuchu to przyznam, że zadanie to należało raczej do trudnych, a nawet podchwytliwych. Przyjechałem do Polski z Ukrainy. Przystępuję do egzaminu przede wszystkim po to, aby udowodnić sobie poprawną znajomość języka polskiego na określonym poziomie, a po drugie chciałbym po pięciu latach pobytu w Polsce pozostać tutaj i dołączyć certyfikat do wniosku do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Aktualnie mieszkam w Mikołowie. 
(J. Melnikov- Ukraina).

-  Pochodzę z Ukrainy i mieszkam we Wrocławiu prawie cztery lata. Głównym powodem mojego udziału w egzaminie jest chęć potwierdzenia znajomości konkretnego poziomu tego języka, a drugi to taki, że w przyszłości będzie mi potrzebny certyfikat potwierdzający znajomość języka do pracy. Trzeci powód jest taki, że do roku będę chciał złożyć  wniosek w sprawie pobytu  długoterminowego. Z wykształcenia jestem ekonomistą i aktualnie pracuję w firmie międzynarodowej, w której operuję czterema językami. 

(I. Redchyts / Ukraina).

- Nazywam się Sergiy Zhelnov i pochodzę z Kijowa. Pracuję we Wrocławiu w branży IT jako programista. W Polsce mieszkam już ponad cztery lata. Egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego będzie mi potrzebny do tego, aby otrzymać kartę rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Na egzamin przyjechałem z Wrocławia, bo niestety we Wrocławiu nie udało się zarejestrować i na szczęście na stronie http://certyfikatpolski.pl/ odnalazłem informację, że również w WSEH w Bielsku-Białej można przystąpić do egzaminu. Cieszę się, że tu przyjechałem, bo Bielsko-Biała to piękne miasto!