Start - Aktualnosci - Trzecia debata oksfordzka za nami!

Trzecia debata oksfordzka za nami!

print as PDF

25 maj 2018

W piątek (25.05.2018) na terenie Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej odbyła się trzecia i zarazem ostatnia w bieżącym roku debata oksfordzka. Tym razem jej tematem była: "Ewolucja miasta. W kierunku miasta innowacyjnego?". Naprzeciwko siebie zasiadły dwa, pięcioosobowe zespoły złożone ze studentów bielskich uczelni, którzy wzięły udział w bardzo ciekawej dyskusji.

Zespół 1:

 • Łukasz Bujok -  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna
 • Monika Cała -  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna  
 • Andrzej Chomczyński -  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna
 • Karolina Duźniak -  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna
 • Maria Michalak - Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna

Zespół 2:

 • Agnieszka Kapela -  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna 
 • Grzegorz Pyclik -  Akademia Techniczno-Humanistyczna
 • Tomasz Sidorczuk -  Akademia Techniczno-Humanistyczna
 • Iwona Śliwa -  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna 
 • Dominika Żmij - Akademia Techniczno-Humanistyczna

Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia Poseł Mirosławy Nykiel oraz JM Rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej Iwony Kłóski. Następnie wykład ekspercki pt. "Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia", który bardzo zaciekawił licznie zebranych gości, wygłosił prof. Jerzy Buzek - polityk i chemik, profesor nauk technicznych. Poseł na Sejm III kadencji oraz prezes Rady Ministrów, w latach 1998–2001, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący. Kawaler Orderu Orła Białego. Po wykładzie eksperckim Bartosz Kępa z firmy informatycznej ITEO postarał się przybliżyć temat Smart City, aby zainspirować studentów i zebraną publiczność do dalszej dyskusji. Następnie Marszałek - Kamil Martyniak, wytłumaczył dokładne zasady debaty oksfordzkiej i rozpoczął najważniejszą część wydarzenia, czyli dyskusję zespołów poświęconą obronie lub obalaniu poniższych tez:

 • Teza I: Bielsko-Biała jest miastem funkcjonalnym, które zapewnia mieszkańcom wysoką jakość życia. (Propozycja - Zespół 2, Opozycja - Zespół 1)
 • Teza II: Bielsko-Biała jest miastem nowoczesnym, które w sposób kreatywny wykorzystuje swoje położenie geograficzne oraz historię.  (Propozycja - Zespół 1, Opozycja - Zespół 2)
 • Teza III: Bielsko-Biała jest miastem przedsiębiorczym o silnych perspektywach rozwoju gospodarczego.  (Propozycja - Zespół 2, Opozycja - Zespół 1)

Po żywej i stojącej na wysokim poziomie debacie głos ponownie zabrał prof. Buzek. Podsumował on dyskusję związaną z postawionymi tezami, a także docenił fakt, że uczestnicy ściśle trzymali się reguł tego specyficznego rodzaju dyskusji, dzięki któremu w ciągu kilku chwil trzeba umieć się dostosować do sytuacji zobowiązującej do opowiadania się po stronie opozycji bądź propozycji. Po chwili publiczność przystąpiła do zadawania pytań uczestnikom, a w następnej kolejności Kapituła oceniająca debatujące zespoły, udała się na obrady. W oczekiwaniu na decyzję odbyły się dwie prezentacje. Najpierw Bartosz Kępa z ITEO opowiedział o przykładowym procesie tworzenia aplikacji komórkowych oraz warunkach w jakich pracują programiści, a następnie Maciej Kliś z Enjoy Squash pokazał w jaki sposób można wykorzystać przestrzeń miejską w innowacyjny sposób. Po powrocie Kapituły, Michał Śleziak - jej przewodniczący - ogłosił zwycięzcę, a właściwie zwycięzców debaty! Jednogłośnie wygrał Andrzej Chomczyński - WSEH, doceniona została także postawa Karoliny Duźniak, która zaskarbiła sobie serca publiczności. Wyjątkowe nagrody otrzymała nie tylko wspomniana dwójka, ale wszyscy uczestnicy. Zostali oni nagrodzeni przez Panią Poseł wręczającą nagrodę w imieniu prof. Buzka oraz Panią Aleksandrę Kieczek - prezes Stowarzyszenia Akademia Przedsiębiorczości i Sukcesu, wyjazdem do Brukseli, do Europarlamentu oraz prezentem od sponsora debat, firmy FORTEM. Na samo zakończenie Marszałek zaprosił zebranych do studenckiego klub OSCAR WILDE, gdzie przeniosła się zakulisowa dyskusja.

Zachęcamy do obejrzenia bogatej galerii zdjęć oraz zapisu wideo z debaty!

Relacja z pierwszej debaty.

Relacja z drugiej debaty.