Start - Aktualnosci - Wizyta prof. Janiny Falkowskiej w Castelo Branco

Wizyta prof. Janiny Falkowskiej w Castelo Branco

print as PDF

26 maj 2024

Prof. Janina Falkowska odwiedziła Instituto Politecnico de Castelo Branco w Castelo Branco w Portugalii, gdzie już po raz drugi wygłosiła serię wykładów na temat historii i teorii kina.

 

W roku 2024 zostałam zaproszona do uczestnictwa w Blended Intensive Program (BIP) zatytułowanym „ A Timeless Tapestry of Memory and Emotion”, w czasie którego wszyscy uczestnicy z Finlandii, Bułgarii, Portugalii oraz Polski uczestniczyli w dwuetapowym wydarzeniu składającym się z wykładów online przed wyjazdem do Castelo Branco w Portugalii oraz z treningu „face-to- face” na terenie Castelo Branco w Instituto Politecnico de Castelo Branco od 8 do 12 kwietnia 2024. Projekt wykonywany przez zespoły studentów i pracowników z każdego zespołu reprezentującego dany kraj i uczelnię polegał na stworzeniu wizualnej lub wizualno-dźwiękowej reklamy, informacji lub opisu charakterystycznych dla Castelo Branco symboli, zabytków architektonicznych oraz czynności kulturowych.

W ciągu czterech dni pracy studenci zwiedzili wszystkie muzea i większość zabytków architektonicznych, wybrali się do pobliskich tradycyjnych wiosek oraz starannie przebadali Stare Miasto przy asyście profesora architektury, dr. Salvado. Owocem tej pracy były dziesiątki zdjęć, filmików, rysunków oraz kolaży powstałych w trakcie długich spacerów i aktywnego zwiedzania całego miasta. W trakcie ostatnich dwóch dni tego wydarzenia, studenci spędzili długie godziny nad stworzeniem aktualnego Projektu ilustrującego ich przemyślenia. Nośnikami tych przemyśleń zostały prezentacje ze zdjęciami, kolażami zdjęć; krótkie filmy ilustrujące ich doświadczenia w czasie zbierania materiałów oraz propozycje reklam i opisów o wartościach marketingowych. Przykładem takiej prezentacji było stworzenie zabawnego kolażu polegającego na zestawieniu zdjęć historycznych drzwi do zabytkowych budynków starego miasta ilustrujący różne znaczenia przypisywane rzeźbionym dłoniom stanowiącym elementy tych drzwi. Powstał przepiękny projekt na broszurę turystyczna, którą miasto mogłoby wykorzystać do reklamy Castelo Branco.

Cały pobyt studentów i pracowników był starannie przemyślany przez organizatorów, którzy w sposób opiekuńczy zajmowali się prawie 50-osobowa grupa pracowników. Dzięki świetnej organizacji i zaangażowaniu pracowników naukowych szkoły, pobyt w ramach BIP jest niezapomnianym przeżyciem i okazją do przemyślenia nowych atrakcyjnych form internacjonalizacji studentów.

 

Materiały z wizyty