14 lip 2022
Jak ocenia Pani poziom znajomości języka angielskiego i poziom przygotowania do zawodu wśród studentów filologii angielskiej, którzy obronili prace licencjackie w lipcu br.?
dr Alina Jackiewicz, recenzent, adiunkt na kierunku filologia angielska, Uniwersytet Śląski: - Bardzo wysoko oceniam poziom znajomości języka angielskiego jak i przygotowania do działań zawodowych absolwentów po studiach filologicznych. W Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej znakomita większość studentów ukończyła studia z wynikiem bardzo dobrym i dobrym plus. W tym roku byłam recenzentem prac licencjackich w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej i przyznam, że prace licencjackie były dopracowane, bardzo sensowne i szczególnie dobrze się je czytało dlatego dobrze je oceniłam.
Maturzyści niedawno odebrali swoje świadectwa dojrzałości, a co za tym idzie jesteśmy teraz w gorącym okresie rekrutacji na studia. Czy z Pani punktu widzenia filologia angielska wciąż jest kierunkiem modnym i uniwersalnym?
- Myślę, że od kilkudziesięciu lat funkcjonuje niegasnąca popularność tego kierunku. Filologia angielska wciąż wiedzie prym i według statystyk co trzeci maturzysta decyduje się na studia na kierunku filologicznym. Zapotrzebowanie na anglistów wciąż jest bardzo duże, tak samo jak i potrzeba studiowania i zgłębiania tego języka niezależnie od tego, czy młodzi ludzie planują swoją przyszłość w Polsce czy też za granicą.
Absolwenci, którzy obronili w tym roku swoje prace licencjackie, wytypowali w trakcie studiów specjalność "tłumaczeniową". Którą z szerokiego wachlarza specjalności dostępnych na I i II stopniu studiów mogłaby Pani szczególnie polecić tegorocznym maturzystom, którzy będą chcieli rozpocząć studia na kierunku filologia angielska?
- Sądzę, że specjalność "Tłumaczeniowa" jest bardzo pożyteczna jednak warto też rozważyć specjalność biznesową z elementami zarządzania, która kształci ekspertów z dziedziny biznesu posiadających umiejętność posługiwania się językami obcymi. Oczywiście warto też rozważyć specjalność "Film i media", która dostępna jest na studiach I jak i II stopnia, a także na studiach magisterskich „Zarządzanie w środowisku międzykulturowym” (Managing in Cross-cultural Environment).