Zakład zarządzania produkcją w Katedrze zarządzania funkcjonuje w strukturach Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej od 2013 roku i został utworzony w celu wspierania przedsiębiorców w szeroko rozumianym zarządzaniu produkcją z uwzględnieniem aspektów technicznych, ekonomicznych i społecznych.
W zakres badań naukowych prowadzonych przez Zakład wchodzą następujące kluczowe zagadnienia:
- badania i kształtowanie systemów organizacji i kierowania,
- zarządzanie rozwojem przedsiębiorstw produkcyjnych,
- ekonomika procesu produkcyjnego,
- innowacyjność procesu produkcyjnego,
- zarządzanie zasobami ludzkimi,
- projektowanie procesów produkcyjnych,
- efektywność kosztowa procesów produkcyjnych,
- efektywność energetyczna procesów produkcyjnych z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i rozwiązań zmniejszających iość odpadów produkcyjnych oraz recykling materiałów i odzysk energii,
- techniki komputerowe wspierające procesy kluczowe w przedsiębiorstwie,
- usługi IT i oprogramowanie wspierające zarządzanie produkcją,
- usługi IT i oprogramowanie prowadzące do poprawy szeroko rozumianych finansów przedsiębiorstwa,
- wybrane zagadnienia technologii wytwarzania i nauki o materiałach.
Ważnym elementem pracy Zakładu jest wspomaganie przedsiębiorstw w formułowaniu strategii innowacji, we wdrażaniu w ich działalności usprawień, w tym nowych metod produkcji i innowacji technologicznych, w formułowaniu strategii jakości, a także we wdrażaniu metod organizacyjnych wypływających z myślenia jakościowego.
Kierownik Zakładu: dr inż. Mirosław Laszczak (PBN ID: 896121)
Wydarzenia
W dniu 6 października 2021 roku w odbył się warsztat online. Podczas warsztatu przedstawiono proces inwestycji i budowania biznesu oferującego produkty regionalne właściwe dla specyfiki i historii regionu. Zostały omówione i przedyskutowane opcje finansowania takich inwestycji w ramach polityki regionalnej Unii Europejskiej. W toku wspólnej dyskusji uczestnicy warsztatu wyłonili kierunki i możliwości finansowania dalszych inwestycji opartych na modelu biznesowym integrującym przedsiębiorców, jednostki badawcze i samorządy wokół idei produktów powiązanych historycznie z regionem zlokalizowania inwestycji.