Start - Aktualnosci - 109 obcokrajowców przystąpiło w czerwcu do państwowego egzaminu z języka polskiego

109 obcokrajowców przystąpiło w czerwcu do państwowego egzaminu z języka polskiego

print as PDF

04 lip 2022

   W dniach 25-26.06.br odbyły się na terenie całego kraju Certyfikatowe Egzaminy z Języka Polskiego jako Obcego. Również w Bielsku-Białej w Szkole Kultury i Języka Polskiego https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/szkola-kultury-i-jezyka-polskiego.html powołanej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną 26.06. br.  zakończyła się dwudniowa sesja składająca się z egzaminu pisemnego i ustnego z języka polskiego dla obcokrajowców. 
W  8. edycji Certyfikatowego Egzaminu z Języka Polskiego jako Obcego w Bielsku-Białej w w/w ośrodku egzaminacyjnym  łącznie udział wzięło 109 osób (w tym 16 osób na poziomie znajomości języka polskiego B2 i 93 osoby na B1) między innymi z takich krajów jak Kolumbia, Madagaskar, Mołdawia, Indie, Iran, Korea, Libia, Syria, Ukraina, Białoruś i Rosja. Państwowy egzamin z języka polskiego dla cudzoziemców odbywał się w tym samym terminie na terenie nie tylko Polski, a także w Chicago, Nowym Jorku, Londynie i Łucku. 
109 osób przystąpiło do egzaminu
Po części pisemnej w ramach Certyfikatowego Egzaminu z Języka Polskiego jako Obcego udało nam się porozmawiać o pierwszych wrażeniach i poziomie trudności egzaminu dla zdających obcokrajowców.  Jagraj Singh Gil z Indii skomentował: - Egzamin był  dość trudny, bo jednak mamy zupełnie inny język. Najwięcej trudności sprawiła gramatyka języka polskiego i część ze słuchu. - W Polsce przebywam już około sześciu lat i mieszkam w Krakowie, gdzie były zasadnicze trudności w zarejestrowaniu się na egzamin. Na szczęście udało mi się wpisać na listę zdających w ośrodku egzaminacyjnym w Szkole Kultury i Języka Polskiego w  Bielsku-Białej. 
W kolejce po certyfikat znajomości języka polskiego
- Certyfikat z języka polskiego na pozomie B1 będzie mi potrzebny do pracy. Planuję zostać w Polsce. Moim zdaniem w trakcie roku powinno odbywać się co najmniej 6-7 egzaminów, bo aktualnie są to tylko 3-4 terminy. Na wyniki egzaminu będę musiał oczekiwać cztery miesiące, a później od razu rozpocznie się kolejny termin egzaminu, który pokryje się z czasem oczekiwania. Jeżeli nie zdam całego egzaminu, czyli części pisemnej i ustnej w pierwszym terminie, to będę zmuszony oczekiwać aż sześć miesięcy na kolejny termin. Czas oczekiwania na wyniki powinien być zdecydowanie krótszy. - dodał Jagraj Singh Gil.
A jakie podsumowania po ustnej części egzaminu?
Venant Jaomanoro z Madagaskaru: - Egzamin dla mnie jako dla obcokrajowca był bardzo trudny. Nie spodziewałem się, że wszystkie części egzaminu będziemy musieli zrealizować w tak szybkim tempie. Z drugiej strony wiedziałem, że poziom znajomości języka polskiego na B1 to duże wyzwanie. Cieszę się jednak, że spróbowałem i mam wrażenie, że wszystkie zadania wykonałem jak najlepiej, a to już jest dla mnie dużym sukcesem. - W Polsce mieszkam od 7 lat. Na początku mieszkałem w Krakowie, bo wcześniej otrzymałem stypendium od Unesco i studiowałem na AGH. Później znalazłem w Polsce pracę i między innymi podjąłem też współpracę ze Śląską Fundacją Błękitny Krzyż w Bielsku-Białej. Pomyślałem dlaczego by nie spróbować przystąpić do Certyfikatowego Egzaminu z Języka Polskiego jako Obcego w Bielsku-Białej? Bielsko-Biała to bardzo ładne miejsce, a panująca tu atmosfera jest bardzo sprzyjająca. - Obecnie mieszkam w Łodzi i zdecydowałem, że zostanę w Polsce, bo czuję się tu bardzo swobodnie, ale oczywiście Madagaskar zawsze będzie moim krajem, bo moje serce jest tam. - skomentował Venant Jaomanoro z Madagaskaru.
Wysoki poziom znajomości języka polskiego wśród zdających
Według komisji egzaminacyjnej ogólny poziom przygotowania do egzaminu państwowego z języka polskiego wśród cudzoziemców był wyjątkowo wysoki. - Osoby, które miałam przyjemność egzaminować zarówno na poziomie B1 i B2 wydają się być osobami z poziomu, co oznacza, że wybrały one odpowiedni poziom zaawansowania. Oczywiście zdarzają się wśród  zdających problemy gramatyczne, z doborem słownictwa, czasami podczas egzaminu ustnego dochodzi do pewnych interferencji z języka ojczystego, co jednak nie zakłóca komunikacji, nie powoduje problemów ze zrozumieniem. Obcokrajowcy doskonale radzą sobie z komunikacją w języku polskim, bo często od wielu lat mieszkają już w Polsce. - komentuje dr Beata Terka, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej, a także asystent na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 
Cudzoziemcy teraz będą oczekiwać na wyniki egzaminów, które zostaną wysłane z centrali w Warszawie http://Hindusi i obywatel z Madagaskaru podsumowali dwudniowe zmagania z językiem polskim. Oczekiwanie na wyniki może potrwać od dwóch do trzech miesięcy. Największym zainteresowaniem wśród zdających wciąż cieszy się egzamin na poziomie B1, który jest wystarczający do uzyskania najważniejszych dokumentów związanych z pobytem w Polsce, stąd też tak wielu zdających o wyższej znajomości języka polskiego finalnie decyduje się na przystąpienie do egzaminu na pozimie B2.