Start - Aktualnosci - Cały świat uczy się języka polskiego!

Cały świat uczy się języka polskiego!

print as PDF

07 mar 2020

Wyższa Szkoła Ekonomiczno- Humanistyczna z siedzibą w Bielsku-Białej po raz drugi zainaugurowała certyfikatowe egzaminy z języka polskiego jako obcego. WSEH to jedyny podmiot uprawniony do przeprowadzania certyfikatowych egzaminów z języka polskiego jako obcego w Bielsku-Białej i na terenie całego Podbeskidzia. 

W dniach 7-8 marca br. do certyfikatowego egzaminu z języka polskiego jako obcego na terenie Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej łącznie przystąpiło 65 cudzoziemców, między innymi z Egiptu, Iraku, Kolumbii, Indii, Turcji, Kamerunu, Białorusi, Bułgarii i Ukrainy. Egzaminy na poziomie B1 i B2 odbywały się w tym samym terminie na terenie całego kraju i nie tylko (http://certyfikatpolski.pl/). Egzamin składał się z kilku etapów- rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, poprawność gramatyczna i umiejętność pisania. Kolejny etap to egzamin ustny. 
A jakie wrażenia po egzaminach pisemnych? O to zapytaliśmy okcokrajowców: - Przyjechałem do Bielska-Białej na egzamin z języka polskiego z Krakowa. Pochodzę z Kolumbii i od siedmiu lat mieszkam w Polsce. Mój kolega, który pochodzi z Bielska-Białej, poinformował mnie, że również tu, na terenie Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistcznej można zdawać certyfikatowe egzaminy z języka polskiego. Na stałe planuję pozostać w Polsce. Jeśli chodzi o część pisemną egzaminu to muszę przyznać, że pierwszy etap był dla mnie trudny, zarówno część ze słuchu jak i z gramatyki języka polskiego. Miałem nadzieję, że egzamin będzie trochę łatwiejszy- skomentował Lius Guillermo Jimenez Sanchez z Kolumbii.

- Pochodzimy z Egiptu, a w Bielsku mieszkamy już osiem lat. Język polski jest bardzo trudny i egzamin też był dość skomplikowany. Dla nas język pisany i język mówiony to dwie odrębne sprawy, ale jesteśmy dobrej myśli- dodał Michael Abdo z Egiptu.

- Dla mnie egzamin nie był tak trudny. Kolega jest z Egiptu, a my jesteśmy z Iraku i mieszkamy już w Polsce siedem lat. Brat w Bielsku-Białej ma żonę i córkę, a ja często odwiedzam ten kraj. Po egzaminie udaję się w odwiedziny do Iraku, do rodziców. Świetnie, że w Bielsku można zdawać egzaminy z języka polskiego, bo nie trzeba gdzieś dalej dojeżdżać -  mówił Haitham Salman z Iraku.

- Pochodzę z Ukrainy. Na egzamin przyjechałem z Ustronia. W Ustroniu mieszkam już ponad 4 lata, gdzie pracuję w hotelarstwie. Wrażenie po egzaminie ustnym i pisemnym jest bardzo dobre. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że będzie trudniej. Rozmawiałerm również ze swoimi kolegami i zauważyłem, że wszyscy z egzaminów wychodzili raczej zadowoleni, pomimo nielicznych wątpliwości dotyczących egzaminu pisemnego. Jeśli chodzi o część pisemną, to dla mnie nie było nic skomplikowanego, choć niektórzy twierdzieli, że egzamin był trudny. To zależy na jakim poziomie, czy B1 czy B2. Jestem pozytywnie nastawiony do całego wydarzenia i do wyników, na które będziemy musili trochę poczekać - skomentował Maksym Badalov z Ukrainy. 

Po egzaminie pisemnym w dniu 7 marca, cztery osoby przystąpiły do egzaminu ustnego na poziomie B1.

8 marca do egzaminu ustnego na poziomie B1 i B2 przystąpili pozostali cudzoziemcy.

W 2019 roku Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna powołała Szkołę Kultury i Języka Polskiego. 

https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/szkola-kultury-i-jezyka-polskiego.html

Dodatkowo uczelnia prowadzi nabór ciągły na kursy przygotowawcze do kolejnej edycji certyfikatowych egzaminów z języka polskiego jako obcego dla dorosłych, a także dla dzieci i młodzieży.

https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/szkola-kultury-i-jezyka-polskiego.html

Kolejny egzamin odbędzie się w czerwcu 2020 roku. Więcej informacji w serwisie: 

http://certyfikatpolski.pl/.