Start - Aktualnosci - Cykle wykładów w ramach Szkoły Filmu i Mediów  

Cykle wykładów w ramach Szkoły Filmu i Mediów  

print as PDF

27 gru 2021

   Na początku Nowego Roku Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej rozpocznie cykle wydarzeń naukowych, literackich, teatralnych i filmowych w ramach powołanej przez uczelnię Szkoły Filmu i Mediów. 
W styczniu 2022 roku zapraszamy na dwa wykłady z wybitną postacią ze świata nauki i literatury- prof. dr hab. Ewą Borkowską. Nasz Gość jest profesorem literatury i kultury brytyjskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Prof. dr hab. Ewa Borkowska opublikowała ponad 60 artykułów na tematy związane z literaturą angielską, niemiecką, irlandzką, polską, estetyką z elementami muzyki, filozofią i sztukami wizualnymi, a także uczestniczyła w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych w kraju, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Prowadziła przez wiele lat konwersatoria i wykłady, a także kursy doktoranckie na Uniwersytecie León w Hiszpanii. Równocześnie współpracuje z Salem State University, MA w USA. Jest autorką książek, których tematyka dotyczy poezji angielskiej, polskiej i niemieckiej (w tym żydowskiej) przez pryzmat filologii Nietzschego, filozofii Heideggera, Merleau-Ponty’ego, a także współredaktorką pięciu książek z dziedziny literatury, muzyki i kultury europejskiej. Prof. dr hab. Ewa Borkowska jest również autorką koedycji książkowej- „The Language of  Sense, Common-Sense and Nonsense” opublikowanej przez wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej.
Wykłady prof. dr hab. Ewy Borkowskiej odbędą się w terminach: 11 i 18 stycznia 2022 r. (godzina 10.00- 14.15).
Pierwszy temat wykładu: "Dlaczego studia humanistyczne (kultura, estetyka, itp.) mają znaczenie w krajobrazie  ekonomicznego rozwoju świata/Europy/Polski". 
Drugi temat wykładu:  "Dlaczego czytanie/pisanie/rozumienie jest ważne w świecie wizualnym tzw. „skopicznego reżimu nowoczesności". 
W ramach Szkoły Filmu i Mediów 14 stycznia o godzinie 17.00 zainaugurowany zostanie cykl filmowy, który rozpocznie się prezentacją filmu „Popiół i Diament” poprzedzoną obszernym wstępem prof. Janiny Falkowskiej- wybitnej filmoznawczyni, autorki książek (między innymi – „The Political Films of Andrzej Wajda”, „Andrzej Wajda: History, Politics, and Nostalgia in Polish Cinema”) i artykułów na temat kultowego reżysera Andrzeja Wajdy: 
„POWOJENNE DRAMATY MŁODYCH POLAKÓW (ANDRZEJ WAJDA „Popiół i Diament (1958)”.   
Uprzejmie informujemy, że istnieje możliwość zdalnego udziału w w/w wydarzeniach.
Prosimy o potwierdzenie swojej obecności do dnia 7.01.2022 r.: promocja@wseh.pl.