Start - Aktualnosci - Filologia angielska - możliwości absolwentów na rynku pracy

Filologia angielska - możliwości absolwentów na rynku pracy

print as PDF

30 cze 2022

Filologia angielska to bardzo popularny kierunek studiów. Ich ukończenie daje bardzo szerokie perspektywy zawodowe. Zdobyta wiedza nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pracy w roli tłumacza, nauczyciela czy pracownika naukowego. Jakie są jeszcze możliwości absolwentów na rynku pracy?

 

Filologia angielska studia a atrakcyjna praca

Co prawda w naszym kraju wciąż panuje stereotyp, że tylko absolwenci studiów technicznych mają największe możliwości zawodowe. Niemniej nie jest to prawda. Ukończenie wielu studiów humanistycznych również powala na znalezienie atrakcyjnej, satysfakcjonującej oraz dobrze płatnej pracy.

Angielski jest obecnie językiem urzędowym w 54 krajach świata, zatem jego znajomość pozwala na rozwijanie kariery zawodowej również poza granicami kraju.

Anglistyka to bardzo ciekawy kierunek studiów, który umożliwia zdobycie rozległej wiedzy na temat języka angielskiego oraz literatury historii i kultury krajów anglojęzycznych. Program zajęć obejmuje zagadnienia dotyczące filologicznych obszarów badawczych, tj: językoznawstwo i kulturoznawstwo obszaru anglojęzycznego. Celem poszczególnych zajęć jest rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, komunikowania i argumentowania swoich poglądów, analizowania i rozwiązywania problemów, umiejętności pracy własnej oraz twórczej. W połączeniu z bogatą wiedzą na temat języka studia te dają absolwentom szeroki wachlarz wiedzy i kompetencji, które to są obecnie mocno pożądane na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. W WSEH studenci nabywają cenne umiejętności, które to są bardzo pomocne w znalezieniu wymarzonej pracy.

 

Gdzie szukać pracy po ukończeniu anglistyki?

Absolwenci tego kierunku studiów nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniej pracy. Wielu z nich znajduje zatrudnienie w sprzedaży detalicznej, marketingu oraz w sprzedaży. W dobie ecommerce ta droga daje duże możliwości rozwoju oraz bardzo atrakcyjne zarobki.

Studia filologii angielskiej warto połączyć z innym kierunkiem, co daje jeszcze większe możliwości na rynku pracy. Dawno temu minęły już bowiem czasy, kiedy to ukończenie filologii angielskiej wiązało się z koniecznością podjęcia pracy w charakterze nauczyciela. Obecnie osoby z dobrą znajomością języka angielskiego pracują także jako:

- tłumacze,

- lektorzy,

- redaktorzy,

- pracownicy działów PR i HR,

- konsultanci metodyczni,

- edytorzy,

- eksperci do spraw krajów anglojęzycznych,

- pracownicy biurowi w firmach zagranicznych,

- wykwalifikowani pracownicy w branży kultury oraz mediów,

- asystenci zarządu firm z kapitałem zagranicznym,

- copywriterzy,

- dziennikarze magazynów,

- dziennikarze prasowi,

- korektorzy w redakcji,

- menedżerowie treści WWW.

Dziś w dobie globalizacji świadomość kulturowa oraz dobra znajomość języków obcych to niezwykle cenione oraz poszukiwane umiejętnościami na rynku pracy. Nieustanne podnoszenie kwalifikacji otwiera kolejne furtki do dobrze płatnej pracy w wielu korporacjach międzynarodowych lub na prestiżowych stanowiskach administracji państwowej. Inwestycja w rozwój jest bez wątpienia gwarantem sukcesu na rynku pracy.