Start - Aktualnosci - Gościem specjalnym podczas konferencji będzie Pan generał Waldemar Skrzypczak

Gościem specjalnym podczas konferencji będzie Pan generał Waldemar Skrzypczak

print as PDF

01 paź 2023

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt poinformować, że Gościem Specjalnym, który wystąpi w panelu interdyscyplinarnym podczas konferencji, będzie Pan generał Waldemar Skrzypczak.

Systemowo o bezpieczeństwie w samorządach, sytuacjach kryzysowych oraz o obronie cywilnej.

Waldemar Skrzypczak (ur. 19 stycznia 1956 r. w Szczecinie) – generał broni, oficer dyplomowany wojsk pancernych i zmechanizowanych. W 1976 roku rozpoczął służbę w Wojsku Polskim. W latach 2006-09 pełnił stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych.

W latach 1976-1980 ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu. Absolwent Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukonczyl w 2006 Survey of Topics in Strategic-Level Defense Resources Management w Defense Resources Management Institute w Naval Postgraduate School,Monterey,California(USA).

Pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu czołgów – objął w 16 Dnowsko-Łużyckim Pułku Czołgów Srednich w Słupsku. W 1982 roku został dowódcą kompanii czołgów w tej jednostce wojskowej, a dwa lata później skierowano go do Akademii Sztabu Generalnego. Po jej ukończeniu w 1987 roku pozostał w Warszawie, gdzie był aspirantem w Zarządzie Operacyjnym Głównego Zarządu Szkolenia Bojowego Wojska Polskiego. Następnie służył w 20 Dywizji Pancernej na stanowiskach szefa Sztabu 68 Pułku Czołgów w Budowie i szefa Sztabu 33 Pułku Zmechanizowanego w Złocieńcu. W 1991 roku objął dowództwo 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu. Od 1993 do 1996 roku zajmował posadę szefa Sztabu 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie, po czym otrzymał przydział do Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie, w którym był zastępcą szefa Szkolenia Bojowego. W 1997 roku ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej.

W latach 1998-2001 dowodził 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną w Elblągu. Następnie pełnił kolejno funkcje: szefa Szefostwa Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – zastępcy szefa Szkolenia Wojsk Lądowych, szefa Zarządu Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych Generalnego Zarządu Operacyjnego P3 w Sztabie Generalnym, Wojska Polskiego w Warszawie oraz szefa Zarządu Operacji Lądowych G3 – zastępcy szefa Sztabu Wojsk Lądowych. W 2003 roku wyznaczono go dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Od lutego do lipca 2005 roku dowodził Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irak. 3 października 2006 roku został dowódcą Wojsk Lądowych.

17 sierpnia 2009 roku, po udzieleniu prasie i telewizji krytycznego wobec funkcjonowania polskiej administracji wojskowej wywiadu, który wzbudził kontrowersje w kręgach rządowych, generał Skrzypczak oddał się do dyspozycji prezydenta. 20 sierpnia podał się do dymisji. 15 września 2009 roku został odwołany ze stanowiska dowódcy Wojsk Lądowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji! Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://wseh.pl/pl/page/konferencja-naukowa-wspolczesna-rola-i-zadania-samorzadu-terytorialnego.html.