Start - Aktualnosci - Jesienna edycja certyfikatowych egzaminów z języka polskiego dla cudzoziemców w dobie pandemii SARS-CoV- 2

Jesienna edycja certyfikatowych egzaminów z języka polskiego dla cudzoziemców w dobie pandemii SARS-CoV- 2

print as PDF

26 lis 2020

Trzecią edycję certyfikatowych egzaminów z języka polskiego jako obcego Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej ma już za sobą. Jak ocenia Pani poziom organizacji egzaminów państwowych dla obcokrajowców w tak trudnym czasie, związanym z pandemią SARS-CoV-2?

Magdalena Knapik, Przewodnicząca Komisji Certyfikatowego Egzaminu dla Obcokrajowców w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej: - Pod kątem poziomu organizacji certyfikatowych egzaminów z języka polskiego jako obcego, w tak trudnym i nietypowym czasie spowodowanym pandemią SARS-CoV-2, organizator, czyli Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej jako ośrodek egzaminacyjny, komisja i organizatorzy ze względów bezpieczeństwa wszystko przygotowali tak, że obcokrajowcy, którzy przystąpili do państwowego egzaminu nie odczuli napięcia związanego z koronawirusem. Egzamin został przeprowadzony w trzech budynkach kampusu WSEH z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Na jakim poziomie kształtuje się znajomość języka polskiego wśród obcokrajowców, którzy przystąpili do egzaminu w jesiennej edycji? 
- Jeśli chodzi o kwestię przygotowania do egzaminu i poziom znajomości języka, to w tym temacie nigdy nie możemy się wypowiedzieć, ponieważ to nie jest zależne od nas. Komisja egzaminacyjna nie przygotowuje do egzaminów. Można powiedzieć, że obcokrajowcy przychodzą na egzamin niemal prosto „z ulicy”, z różnych środowisk. Natomiast jeśli mogę coś powiedzieć na temat ich przygotowania i wiedzy o egzaminie, to tu muszę przyznać, że świadomość z każdym rokiem i egzaminem jest coraz większa. Dla porównania, kiedyś na egzamin przychodziły osoby, które nawet nie miały takiej  wiedzy, że egzamin składa się z pięciu części rozłożonych na dwa dni, nie wspominając już o innych detalach związanych z samym procesem egzaminowania. 

Dziękujemy za rozmowę.

Dział Promocji WSEH