Start - Aktualnosci - Wywiad z Andrzejem Chomczyńskim, absolwentem WSEH

Wywiad z Andrzejem Chomczyńskim, absolwentem WSEH

print as PDF

26 lip 2018

Andrzej Chomczyński właśnie zakończył swoją przygodę z WSEH na kierunku zarządzanie. Po obronie pracy licencjackiej, udało nam się zadać kilka pytań świeżo upieczonemu absolwentowi.

 

WSEH: Czego dotyczyła Pana praca licencjacka?

- Moja praca dyplomowa dotyczyła możliwości dostosowania elementów japońskich metod zarządzania, do kultury organizacyjnej w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych.

WSEH: Czy wiedza zdobyta podczas studiów na kierunku zarządzanie jest przez Pana wykorzystywana w życiu zawodowym?

- Jestem menadżerem sprzedaży, w związku z tym wiedzę nabytą podczas moich studiów przez cały czas wdrażam w działania zawodowe i przyznam, że zarządzanie w mojej pracy jest bardzo pomocne. Każdemu polecam ten kierunek studiów, nie tylko menadżerom i przedsiębiorcom.

WSEH: Co mógłby Pan powiedzieć przyszłym studentom zarządzania na WSEH?

- Świetna uczelnia. Te trzy lata nie były stracone. Sporo wiedzy, ciekawe doświadczenia, nowe możliwości. Prawda jest taka, że przychodząc tutaj na uczelnię, miałem już swoje doświadczenia, które musiałem pogłębić i wzbogacić o nową wiedzę. To był świadomy wybór, który okazał się strzałem w 10!

WSEH: Jeżeli chodzi o wybór studiów, czy kierunek zarządzanie był wcześniej przez Pana zaplanowany?

- To był wybór celowy i świadomy, z racji wykonywanego zawodu. Tak naprawdę to poszukuję możliwości zmian systemu zarządzania, bo uważam, że polski system zarządzania jest skostniały  i mało nowoczesny, jak na dzisiejsze czasy.  Po pierwsze, szukam jakiegoś sposobu na wprowadzenie zmian i moja praca dyplomowa bardzo mi w tym pomogła, bo przybliżyła mnie do innego spojrzenia.  Po drugie, zmierzenie się z tym modelem japońskim, który jest o tyle trudny, że kultury są tak odmienne, pewne elementy są moim zdaniem jak praca zespołowa,  czy jak proces decyzyjny, który przebiega od dołu do góry, czyli nie w sposób autokratyczny, ale poprzez zbieranie informacji i opinii pracowników. To są rzeczy, które mogą wynieść ten model naszego systemu zarządzania na wyższy stopień dojrzałości.

Dziękujemy za rozmowę.

Dział Promocji WSEH