NIC NIE JEST OCZYWISTE!
Warsztaty komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej
Prowadzące: dr Adriana Prizel-Kania, dr Beata Terka
Czas trwania: 2 dni
Liczba godzin: 18 x45 minut
Cena: 489 zł
Skuteczna komunikacja stanowi bardzo ważny element naszego życia we wszystkich jego dziedzinach – prywatnej, zawodowej, edukacyjnej. Nierzadko zastanawiamy się, skąd między nami tyle nieporozumień i czy dałoby się im jakoś zapobiec. Coraz częściej mamy też możliwość spotkania z przedstawicielami innych kultur, narodowości, religii – Innymi, jak nazywał ich Kapuściński.
Celem warsztatów jest możliwość przyjrzenia się mechanizmom (tym psychologicznym i kulturowym), z którymi wchodzimy w relacje zarówno z innymi, jak i Innymi.
Mechanizmy te będziemy odkrywać w działaniu – poprzez analizę incydentów krytycznych, wykonywanie zadań grupowych, przyglądanie się konkretnym sytuacjom oraz trudne odpowiedzi na łatwe pytania zawarte w naukowo opracowanych kwestionariuszach. Dowiemy się, czym są style i uszy komunikacyjne, temperament, ślepota kulturowa oraz jak wychodzić poza ramy etnocentryzmu w poznawaniu świata. Przedyskutujemy modele udzielania informacji zwrotnej i dobre praktyki w tym zakresie. Porozmawiamy o instynktach, stereotypach, nieuświadomionych tendecjach i ich roli w codziennej komunikacji.
Poznamy także inne kultury przez pryzmat badań naukowych i podziałów zaproponowanych przez pionierów badań w psychologii międzykulturowej. Przyjrzymy się również sobie - jako niezależnym jednostkom oraz jako przedstawicielom konkretnej kultury.
Proponowane warsztaty przygotowują do skutecznej komunikacji i współpracy w środowisku wielokulturowym. Kluczem do budowania tych umiejętności są samopoznanie, refleksja i sprawdzona wiedza. Metodą rozwijania tej wiedzy – świadome doświadczanie.
Tematy poruszane w obrębie warsztatów:
1. Jakim uchem słuchasz? O różnicach w odbiorze komunikatów.
2. Dlaczego nie możemy się z Nimi dogadać? Przyczyny powstawania nieporozumień komunikacyjnych w dialogu międzykulturowym.
3. Kim jest ten Obcy? Psychologiczne mechanizmy poznawania i wartościowania Inności.
4. Jak pięknie się różnimy! Różnorodnosć kulturowa w praktyce.
5. Kto z kim dobrze współpracuje? Kilka słów o temperamentach i stylach komunikacji.
6. Między nami dobrze jest! Sposoby wychodzenia poza granice niekoniecznie swojego, ale „przyswojonego" świata.
6. Co na nas działa? Nie tylko o efektach Pigmaliona czy Ikei.
7. Jak skrytykować, żeby zmotywować? Najważniejsze zasady udzielania informacji zwrotnej.
Adriana Prizel-Kania, dr nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Instytucie Polonistyki Glottodydaktycznej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; pracuje z obcokrajowcami od 2005 roku, prowadząc różnego rodzaju zajęcia językowe oraz przedmioty i warsztaty z zakresu komunikacji międzykulturowej, autorka licznych publikacji z zakresu glottodydaktyki polonistycznej, komunikacji międzykulturowej i neurodydaktyki, a także podręczników i pomocy dydaktycznych do nauczania języka polskiego jako obcego
Beata Terka, dr nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Instytucie Polonistyki Glottodydaktycznej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie prowadzi między innymi zajęcia i warsztaty z komunikacji interpersonalnej; certyfikowany tutor akademicki, certyfikowany Brain Coach, absolwentka szkoleń z zakresu tutoringu rozwojowego, komunikacji międzykulturowej oraz design thinking (posiadaczka certyfikatu z DTMethod® Foundation wydanego przez APMG International), autorka publiacji naukowych i dydaktycznych w dziedzinie glottodydaktyki polonistycznej.
Zapisy tutaj.