Start - Aktualnosci - Jak rozpocząć karierę jako specjalista ds. Public Relations?

Jak rozpocząć karierę jako specjalista ds. Public Relations?

print as PDF

13 cze 2023

Początkujący specjalista ds. public relations może liczyć na zarobki rzędu nawet 6000 zł brutto. Doświadczeni PR-owcy mogą już liczyć na pensje od 10 000 zł brutto do kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od zajmowanego stanowiska i doświadczenia. Podpowiadamy, jak rozpocząć karierę w szeroko rozumianej komunikacji.

Komunikacja to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów, czemu sprzyja choćby rozwój nowych mediów, w szczególności kanałów społecznościowych oraz portali internetowych, które przejęły funkcję prasy i telewizji. Według ostatnich danych właśnie specjaliści ds. PR tuż m.in. po informatykach to grupa osób, szczególnie poszukiwana na rynku pracy.

Jakie cechy powinien mieć dobry PR-owiec?

Jeszcze do niedawna w wielu środowiskach pokutowało przekonanie, że dobrym specjalistą ds. PR może być tylko osoba posiadająca doświadczenie w mediach. Jak się jednak okazuje, medialna przeszłość, wcale nie musi być atutem, a może być wadą. Na rynku zyskują natomiast osoby z kierunkowym wykształceniem. Jeśli chcemy rozwijać się w public relations, Bielsko-Biała oferuje ciekawą ofertę studiów podyplomowych oraz szkoleń. Nim jednak zdecydujemy się na podyplomówkę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiadamy cechy, które powinien mieć dobry PR-owiec. Oto kilka istotnych cech, które szczególnie ceni się u osób odpowiedzialnych za komunikację:

 • Umiejętność komunikowania się zarówno w mowie i piśmie w sposób klarowny, zrozumiały i przekonujący;
 • Kreatywność, elastyczność oraz oryginalne i nieszablonowe podejście do wyzwań, a także odwaga, by niekiedy wychodzić poza utarte rozwiązania;
 • Analityczne myślenie, skuteczne planowanie oraz decyzyjność;
 • Organizacja i zarządzanie czasem, w tym umiejętność nadawania zadaniom priorytetów oraz skutecznego planowania, aby móc efektywnie realizować cele i zadania;
 • Umiejętność nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z różnymi interesariuszami, w tym z mediami, klientami, partnerami biznesowymi i społecznością, opartych na zdolności do słuchania i empatii;
 • Znajomość mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn itp., jak również zrozumienie mechanizmu ich działania, w tym umiejętność tworzenia angażujących treści;
 • Umiejętność szybkiego reagowania, skutecznego zarządzania informacjami i podejmowania działań mających na celu minimalizowanie negatywnych skutków w przypadku wystąpienia ewentualnych sytuacji kryzysowych lub potencjalnie kryzysowych.

Dlaczego warto studiować PR?

Studia podyplomowe z public relations mogą być wartościowe dla wielu zawodów związanych z komunikacją i relacjami z mediami społecznościowymi. Dobrym przykładem są szkolenia z public relations w Bielsku Białej, w trakcie których poznaje się możliwości stosowania wszystkich narzędzi i technik PR, jak również nauczyć się metod i technik PR, podstaw pisania tekstów prasowych i wystąpień publicznych, w tym radiowych i telewizyjnych, jak również organizacji imprez i sponsoringu oraz zarządzania antykryzysowego. Nabytą wiedzę od razu można też wypróbować w praktyce w trakcie zajęć warsztatowych.

W jakich zawodach przydadzą nam się umiejętności z obszaru Public Relations?

Oto kilka przykładów zawodów, w których szczególnie cenne mogą być szkolenia lub ukończona podyplomówka. Bielsko Biała w tym obszarze może się pochwalić doskonałą kadrą, posiadających najnowszą wiedzę i umiejętności praktyczne w tym zakresie, pozwalające podjąć pracę jako kadra zarządzająca, personel działu PR firm prywatnych i państwowych czy też organizacji politycznych.

Oto kilka zawodów, gdzie można wykorzystać nabyte umiejętności:

 1. Specjalista ds. public relations: Ten zawód obejmuje zarządzanie komunikacją zewnętrzną i wizerunkiem firmy lub organizacji. Umiejętność jasnego formułowania i pisania poprawnych komunikatów jest kluczowa dla skutecznego zarządzania reputacją.
 2. Social media manager: Osoba odpowiedzialna za zarządzanie profilami społecznościowymi firm lub marek. Umiejętność pisania przekonujących i angażujących treści na platformach społecznościowych jest niezbędna w tej roli.
 3. Copywriter reklamowy: Copywriterzy są odpowiedzialni za tworzenie atrakcyjnych i angażujących treści reklamowych. Zdobycie umiejętności formułowania jasnych i przekonujących komunikatów z pewnością wpłynie na skuteczność ich pracy.
 4. Konsultant ds. PR: Konsultanci ds. PR zajmują się doradztwem w zakresie komunikacji zewnętrznej, zarządzania kryzysowego i budowania reputacji. Solidne podstawy z zakresu Public Relations pomogą w zapewnieniu skutecznych porad i strategii dla klientów.
 5. Dziennikarz: Chociaż dziennikarze nie są zwykle bezpośrednio związani z PR, zrozumienie podstawowych zasad komunikacji i umiejętność pisania skutecznych komunikatów może pomóc w tworzeniu lepszych artykułów i relacji z innymi profesjonalistami z branży.

Wszystkie te zawody wymagają umiejętności jasnego formułowania i pisania skutecznych komunikatów, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w innych formach komunikacji. Ukończenie studiów podyplomowych z Public Relations może zwiększyć Twoje szanse na rozwinięcie kariery w tych dziedzinach i dostarczyć niezbędnych narzędzi do skutecznej komunikacji.