Start - Aktualnosci - Jak zostać rekruterem w IT?

Jak zostać rekruterem w IT?

print as PDF

10 mar 2024

Sektor IT rozwija się bardzo dynamicznie w ostatnich latach. Jednak obok zapotrzebowania na informatyków i programistów, firmy poszukują też dobrych rekruterów IT. Czym charakteryzuje się ten zawód i jak można odnieść w nim duży sukces? Sprawdź jak zostać specjalistą od zatrudnienia w branży IT i skorzystaj na aktualnych zmianach na rynku pracy!

Kim jest rekruter IT?

Podstawowym obowiązkiem rekruterów jest przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na dane stanowisko w firmie (związane z sektorem IT). Czym jeszcze zajmuje się osoba na tym stanowisku?

  • Tworzeniem strategii rekrutacyjnej oraz ich optymalizacji.
  • Prowadzenie procesu rekrutacji, zaczynając od stworzenia ogłoszenia, przez selekcję zgłoszonych aplikacji, aż po ostateczny wybór najlepszego z kandydatów.
  • Kontakt z działem HR, kandydatami oraz managerami poszczególnych działów firmy.
  • Reprezentowanie firmy na zewnętrznych spotkaniach.

Rekruter IT utrzymuje zatem kontakt z wieloma istotnymi osobami w firmie, a jednocześnie zarządza bardzo istotnymi dla przedsiębiorstwa procesami.

Jakie umiejętności powinien posiadać rekruter w branży IT?

W swojej pracy rekruter musi wykazać się zdolnościami interpersonalnymi. W poszukiwaniu najlepszych pracowników dla firmy kieruje się potrzebami kierowników, wskazówkami działu HR oraz profilami dostępnych kandydatów. Znalezienie równowagi pomiędzy nimi wymaga sporych umiejętności.

Aby należycie określić predyspozycje poszczególnych kandydatów, rekruter musi się orientować w tajnikach wiedzy informatycznej. Duża ilość języków programowania oraz specjalizacji sprawia, że łatwo zagubić się wśród nazw i określeń. W czasie rozmowy musi bowiem zadawać celne pytania dotyczące IT.

Coraz częściej firmy sięgają po outsourcing. Wprawny rekruter musi się orientować, jak funkcjonują takie rozwiązania, także pod kątem prawnym. Rozmowa kwalifikacyjna nie polega jedynie na egzaminowaniu kandydatów, ale także przedstawianiu im oferowanych warunków prawnych. Skąd zatem czerpać wiedzę w tak szerokim zakresie?

Jak zostać rekruterem programistów i informatyków?

Czasem rekruterami w przedsiębiorstwie zostają specjaliści od IT, którzy chcą zmienić kierunek rozwoju zawodowego. Posiadają oni dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie obowiązków, jakie wykonywać będą zatrudniani pracownicy.

Dużo częściej zatrudniani są specjaliści posiadający odpowiednie wykształcenie. Jakie studia dla zawodu rekruter są najlepsze? Warto wybrać kierunek zarządzanie lub administracja. Dodatkową wiedzę czerpać można z internetu oraz książek związanych z IT. Ostatnim elementem jest doświadczenie pozyskiwane już w czasie pracy z innymi rekruterami.