Start - Aktualnosci - Ważne aspekty w logistyce międzynarodowej

Ważne aspekty w logistyce międzynarodowej

print as PDF

03 lis 2022

Logistyka międzynarodowa obejmuje produkcję i zarządzanie produktami, realizację zamówień oraz wysyłkę przedmiotów do klienta, który znajduje się poza granicami kraju. Aby logistyka międzynarodowa miała miejsce, przedsiębiorstwo musi mieć odbiorców międzynarodowych i siedzibę w jednym kraju, albo realizować różne etapy łańcucha dostaw w więcej niż jednym państwie. W przypadku logistyki międzynarodowej, firma może potrzebować międzynarodowych magazynów, zagranicznych centrów logistycznych lub transportu, aby dostarczyć towary do klientów poza granicami kraju.

Logistyka na WSEH

Studia na kierunku logistyka międzynarodowa gruntownie przygotują studentów do pracy na stanowiskach związanych z planowaniem, koordynacją i organizacją transportu. Wiedza przekazywana studentom podczas zajęć obejmuje szeroki zakres zagadnień z dziedziny ekonomii, organizacji, zarządzania i technologii. Warto zatem zadbać o to, by studia prowadziła najlepsza uczelnia. WSEH plasuje się wysoko w rankingu polskich uczelni i proponuje studentom atrakcyjne studia. Zarządzanie procesami logistycznymi znajduje się w ofercie. Nauka trwa 3 lata, a system kształcenia jest stacjonarny i niestacjonarny. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzą z kluczowych aspektów, których dotyczy logistyka międzynarodowa. Są to planowanie, kontrola zapasów, obsługa i pakowanie, transport i informacja.

Planowanie logistyczne

Planowanie obejmuje różne aspekty logistyki, od projektowania układu magazynu po zaopatrzenie, pakowanie i wysyłkę. Tak jak w przypadku każdego innego aspektu logistyki, dokładne zaplanowanie każdego działania w celu jego udoskonalenia i zaoszczędzenia kosztów jest kluczem do sprawnego funkcjonowania magazynu i dobrze prowadzonej logistyki.

Kontrola zapasów

Aby efektywnie zarządzać surowcami i gotowymi do sprzedaży produktami, gospodarowanie zapasami powinno być procesem ciągłym. W ten sposób można kontrolować poziom zapasów i upewnić się, że są one na optymalnym poziomie.

Obsługa i pakowanie

Następnym krokiem po otrzymaniu zamówienia online jest rozpoczęcie działań związanych z jego realizacją: kompletacja, pakowanie i inne zadania, takie jak drukowanie etykiet wysyłkowych do jego transportu. Aby zoptymalizować te kroki, konieczne jest korzystanie z rozwiązań programowych, które mogą maksymalnie zautomatyzować i usprawnić procesy kompletacji i pakowania w magazynie.

Transport

Etap transportu obejmuje wiele procesów dystrybucyjnych, od wysyłki surowców lub towarów od dostawcy do klienta, do dostarczenia gotowego produktu do klienta lub zwrotu przedmiotu do magazynu sklepu internetowego.

Informacje

Tylko wtedy, gdy posiada się dokładne i aktualne dane, można podejmować świadome decyzje, aby naprawić problemy w międzynarodowej logistyce i zainwestować w te obszary łańcucha dostaw, które potrzebują największego wsparcia.